Czym jest cholesterol?
Większość ludzi ma świadomość tego, że wysoki poziom cholesterolu może być niebezpieczny dla zdrowia, ale co wiemy o nim samym? Ta naturalna, tłusta substancja jest wytwarzana w wątrobie. Można ją spotkać w niektórych pokarmach, np. mleku, nabiale i jajkach. Może zdziwić wiadomość, że nie każdy rodzaj cholesterolu jest zły! Substancja ta odgrywa kluczową rolę w formowaniu się komórek i produkcji witaminy D, hormonów oraz żółci potrzebnej przy trawieniu. Jednak wysokie stężenie
cholesterolu we krwi może prowadzić do zwiększonego ryzyka zawału serca, udaru oraz rozwoju miażdżycy i innych chorób układu krążenia, dlatego tak ważne jest kontrolowanie jego poziomów.
Wyróżniamy 2 typy:
HDL (Lipoproteina wysokiej gęstości) inaczej , dobry” cholesterol – usuwa nadmiar cholesterolu z krwi (przez wątrobę), zapobiegając zatykaniu naczyń krwionośnych
LDL (Lipoproteina niskiej gęstości) inaczej ,zły” cholesterol -jest bardziej szkodliwy, przenosi cholesterol z wątroby do komórek ciała. W przypadku nadmiaru LDL, może on odkładać się na ściankach naczyń krwionośnych, zwężając je (miażdżyca).
“WYSOKI CHOLESTEROL RACZEJ MI NIE GROZI…PRAWDA?”
Chociaż prawdą jest, że to ludzie starsi lub otyli są bardziej narażeni na wysoki poziom cholesterolu, może to dotknąć każdego z nas – bez względu na wiek czy wagę. Nawet w młodym wieku i przy przyzwoitym zdrowiu, czynnikiem podnoszącym cholesterol (czasem do niebezpiecznych poziomów) lub wpływającym na jego jakość, może okazać się styl życia, nawet, jeśli nie jesteśmy tego świadomi. Chodzi przede wszystkim o palenie tytoniu, picie alkoholu, niezdrową dietę (zbyt wiele tłuszczów trans/nasyconych), brak aktywności fizycznej lub wcześniejsze przypadki chorób serca w rodzinie. Wysoki poziom cholesterolu sam w sobie nie daje objawów, dlatego pewność da Ci tylko wizyta u lekarza rodzinnego. Tak krytyczne przyjrzenie się swojemu stylowi życia, może dać Ci pewne wskazówki.
Czy identyfikujesz się z którąś z poniższych sytuacji? Przedstawione poniżej osoby są narażone na wysoki poziom cholesterolu i powinny podjąć odpowiednie działania prewencyjne…
“Palę, ale jestem aktywną, dobrze odżywiającą się 30-latką – nie sądziłam, że ryzyko wysokiego cholesterolu dotyczy również mnie…”
“Przyznaję, że mam lekką nadwagę, ale nie jestem otyły. W mojej rodzinie nie zdarzały się choroby serca lub wysoki cholesterol. Czy to mi grozi?”
“Mój ojciec miał wysoki cholesterol, ale ja odżywiam się dobrze, ćwiczę regularnie i jestem jeszcze przed 40-tką, więc się tym nie martwię.”
“Nie ćwiczę zbyt często i nie przejmuję się odżywianiem, ale
nie mam nadwagi nie sądzę, że mogę mieć jakiś problem
z cholesterolem.”
Jak mogę obniżyć (lub utrzymać) mój poziom cholesterolu?
1. UPORZADKUJ swoją dietę! Pierwszym krokiem powinno być zajęcie się dietą. Zmniejsz spożycie tłuszczów trans i nasyconych dzięki prostym zamianom produktów – pieczywo pełnoziarniste zamiast białego, tłuste ryby lub chudy drób zamiast przetworzonego czerwonego mięsa, orzechy i nasiona zamiast chipsów.
2. ZACZNIJ ćwiczyć! Warto zacząć ćwiczyć. Większa aktywność zwiększa poziomy “dobrego” cholesterolu (HDL) we krwi, ponieważ stymuluje transport tłuszczów do wątroby. Pozwala to utrzymać serce i naczynia krwionośne w dobrym stanie. Wystarczy 150 minut ćwiczeń o umiarkowanej intensywności tygodniowo np. 30 minut dziennie, 5 razy w tygodniu!
3. RZUĆ palenie! Obok innych negatywnych efektów zdrowotnych, palenie zwiększa również ryzyko rozwoju chorób sercowo-naczyniowych. Papierosy zawierają substancje zapobiegające przenoszeniu zapasów tłuszczu do wątroby przez “dobry” cholesterol HDL. Może to podwyższyć poziom cholesterolu, a co za tym idzie zwężać naczynia
krwionośne (miażdżyca), co doprowadzi do zwiększenia ryzyka zawału serca i wylewu.
Obniż swój cholesterol
Bez względu na wiek, Twój styl życia odgrywa ważną rolę przy regulacji poziomu cholesterolu – miej własne zdrowie pod kontrolą, stosując zbilansowane odżywianie i plan treningowy.
Beta Heart® to produkt firmy Herbalife, który został opracowany z myślą o wsparciu zdrowia serca, zwłaszcza w kontekście utrzymania prawidłowego poziomu cholesterolu. Beta heart® zawiera kluczowy składnik: OatWell™ oat beta-glucan – wykazano, że obniża lub utrzymuje on poziom cholesterolu we krwi¹.
Pyszny, waniliowy Beta heart® stworzono po to, by pomóc Ci obniżyć lub utrzymać poziom cholesterolu¹, nie oznacza to jednak, że nie może również przynieść radości Twojemu podniebieniu!
Po prostu wymieszaj 1 lub 2 miarki Beta heart® z wodą, sokiem owocowym lub dodaj je do swojego ulubionego koktajlu Formuła 1.
Jedna miarka to:
- 1,5 g beta glukanów z owsa
- mnóstwo btonnika (3 g)
- źródło białka
- 25 kcal
- bez cukru
Korzystny efekt osiąga się przy dziennym spożyciu 3 g beta glukanów z owsa.
¹Wykazano, że beta glukan z owsa obniża/utrzymuje poziom cholesterolu we krwi. Wysoki poziom cholesterolu to czynnik ryzyka w rozwoju wieńcowej choroby serca. Beta glukany przyczyniają się do utrzymania normalnego poziomu cholesterolu we krwi. Choroba wieńcowa serca ma kilka czynników ryzyka i zmiana tylko jednego z nich może odnieść pozytywny skutek, ale nie musi.
OatWell™ to zarejestrowany znak handlowy DSM.
HEART UK numer rejestracyiny organizacji charytatywnej: 1003904.
Więcej o produktach Herbalife znajdziesz tutaj