Dietka.net

Czym jest Chrono-Odżywianie?

Chrono-odżywianie, co to takiego?

              Od bardzo dawna trwają dyskusje nad związkiem tego, co jemy, z porą posiłków. Wszyscy znamy popularne przekonania: „nie jedz po 19:00, jeśli chcesz schudnąć”, „na czczo wypij szklankę ciepłej wody z sokiem cytrynowym” itd. Nauka potwierdza słuszność niektórych z tych zaleceń. Rzeczywiście, rytm dobowy wpływa na wiele procesów, które zachodzą w naszym organizmie, w tym także trawienie.

Chronobiologia to gałąź biologii badająca cykle, jakim podlegają żywe organizmy. Chronobiologia analizuje zjawiska w organizmach jakie zachodzą pod wpływem czynników  wewnętrznych (związanych z fizjologią) oraz zewnętrznych (np. pory roku, sekwencja światła i ciemności). Wiele ważnych procesów fizjologicznych zachodzi w rytmie dobowym, czyli 24-godzinnym. 

Czynniki zewnętrzne, takie jak światło dzienne i sztuczne, hałas, warunki pogodowe, jedzenie i picie oddziałują na nasz zegar biologiczny. Ostatnie badania wskazują, że pora posiłku może odgrywać istotną rolę w regulowaniu wagi ciała.

Czujesz senność?

Niektórzy z nas odczuwają większa potrzebę drzemki w godzinach popołudniowych. Ponadto wiele badań wskazuje na spadek sprawności umysłowej popołudniu, co wiąże się ze zmniejszeniem wydajności w pracy.

Rytm dobowy wpływa na wiele reakcji organizmu; poziom energii nie stanowi wyjątku. Według różnych badań, po południu/po zjedzeniu lunchu doświadczamy spadku energii. To wyjaśnia, dlaczego „popołudniowa sjesta” stała się częścią dnia pracy w wielu różnych kulturach na całym świecie. Jednak niektórzy z nas nie doświadczają obniżenia poziomu energii po lunchu. Osoby te należą do innego chrono-typu, który częściej odczuwa spadek energii przed południem niż po południu.

Chociaż senność i wydajność zależą przede wszystkim od „głównego zegara” organizmu, istnieją również inne czynniki, takie jak: poziom nawodnienia, ilość snu poprzedniej nocy lub wielkość porcji podczas lunchu. Niektóre badania sugerują, że możemy doświadczyć większego spodku energii po spożyciu lunchu o wysokiej zawartości węglowodanów.

 

6 sposobów na synchronizację swojego wewnętrznego zegara:

1. Zacznij dzień od zdrowego, pełnowartościowego śniadania

2. Jedz trzy główne posiłki oraz jedna lub dwie przekąski w razie potrzeby.

3. W miarę możliwości planuj posiłki na cały dzień i unikaj ich pomijania.

4. Zbilansuj dzienną wartość odżywczą posiłków. Postaraj się nie zwiększać spożycia kalorii w trakcie dnia.

5. Ureguluj swój harmonogram posiłków. Nie opóźniaj lunchu.

6. Jedz regularnie. Wypracuj swój indywidualny wzorzec i staraj się trzymać go jak najczęściej.

 

Produkty Herbalife mogą doskonale wpasować się w koncepcję zrównoważonego, dostosowanego do potrzeb organizmu żywienia. Herbalife oferuje różnorodne produkty, które są zaprojektowane z myślą o dostarczaniu niezbędnych składników odżywczych.

Koktajle Odżywcze Herbalife:

Zrównoważone Składniki: Koktajle Herbalife są z reguły bogate w białko, błonnik, witaminy i minerały, co może wspierać różne funkcje organizmu w zależności od pory dnia.

Lekkostrawne: Koktajle te są łatwostrawne, co może być korzystne szczególnie wieczorem, gdy organizm przechodzi w tryb regeneracyjny.

Suplementy Diety:

Witaminy i Minerały: Herbalife oferuje suplementy diety zawierające witaminy i minerały, co może być korzystne w celu uzupełnienia ewentualnych niedoborów.

Probiotyki: Produkty zawierające probiotyki mogą wspomagać zdrowie układu pokarmowego, co jest istotne dla ogólnego dobrostanu.

Napoje Ziołowe i Aloesowe:

Alternatywa dla Herbaty i słodkich napoi: Napoje ziołowe Herbalife mogą stanowić alternatywę dla napojów zawierających kofeinę, szczególnie wieczorem, kiedy organizm przygotowuje się do odpoczynku. Napoje Aloesowe to sposób na utrzymanie odpowiedniego nawodnienia przez cały dzień.

Różnorodność produktów, które oferuje  Herbalife, umożliwia dostosowanie ich do różnych posiłków i przekąsek, co pozwala na osiągnięcie, wraz ze stosowaniem świeżych i pełnowartościowych produktów spożywczych, zróżnicowanej i dopasowanej do indywidualnych potrzeb diety.

Rady, które warto wziąć sobie do serca:

  • Postaraj się przesypiać od 7 do 9 godzin każdej nocy.
  • Nie pomijaj śniadania. Przed lunchem dopadnie Cię taki głód, że nie będziesz w stanie podjąć rozsądniej decyzji o wyborze zdrowej żywności.
  • Zjedz lekki lunch z odpowiednią kompozycją węglowodanów.
  • Po południu sięgnij po zdrową przekąskę, by uzupełnić zapasy energii.
  • Utrzymuj właściwe nawodnienie organizmu. Woda przyczynia się do prawidłowego przebiegu funkcji fizycznych i umysłowych.

 

Więcej informacji na temat produktów Herbalife znajdziesz tutaj

Udostępnij post

Więcej postów

Jak pozbyć się cellulitu?

Jak pozbyć się cellulitu? Cellulit, znany również jako „pomarańczowa skórka”, to powszechny problem dotykający wiele osób, niezależnie od płci czy wieku. Jest to zmora, która

Dieta kaloryczna

Dieta kaloryczna: Kompletny przewodnik Dieta kaloryczna to termin, który może odnosić się zarówno do diety o wysokiej, jak i niskiej kaloryczności, w zależności od celu,

Trening interwałowy

Trening interwałowy i produkty wspierające Trening interwałowy stał się jednym z najpopularniejszych sposobów na poprawę kondycji fizycznej, spalanie tłuszczu i zwiększenie wydolności organizmu. W dobie

Przepis: Zupa z groszkiem i miętą

Zupa z groszkiem i miętą Jeśli szukasz orzeźwiającej i zdrowej zupy, która zachwyci Twoje podniebienie, spróbuj przepisu na zupę z groszkiem i miętą! To połączenie

To jest strona Niezależnego Dystrybutora Herbalife Nutrition:  Michał Grzesik

JESTEŚ JUŻ KLIENTEM?

Twoja osobista relacja z Dystrybutorem jest kluczowa do osiągnięcia zmian w sposobie odżywiania, które chcesz uzyskać. Jeśli Michał Grzesik nie jest Dystrybutorem, który dotąd wspierał Cię w ich osiągnięciu, zachęcamy Cię do składania zamówień u dotychczasowego Dystrybutora. Alternatywnie, by kontynuować zakupy na tej stronie.

JESTEŚ JUŻ PARTNEREM HERBALIFE NUTRITION?

By złożyć zamówienie ze swojego konta partnerskiego odwiedź myherbalife.com